top of page
Ieškoti

Liepos 23 d. debiutinės parodos atidarymo renginys

Žmogaus būsenos, ypač nerimo laikotarpiu, būna daugialypės. Išorė tarsi kaukė, tačiau už šio pirminio vaizdo slypi neaprėpiamų emocijų gausa. Kokios mintys ir būsenos slypi viduje? Ar jos turi spalvas, formas? Į šį ir kitus klausimus žiūrovai kviečiami ieškoti atsakymų Vilniaus „AP galerijoje“ pristatomoje debiutinėje Upės (Ugnės) Pilitauskaitės parodoje „Būsenų kontūrai“.
Spalvotas debiutas, pastūmėtas bespalvio karantino


Parodoje „Būsenų kontūrai“ pristatoma gausi šiuolaikinės akvarelės kūrinių ekspozicija. Įdomus ir savitas Upės Pilitauskaitės pasaulis traukia intertekstualia menine kalba, primityvistinėmis formomis ir žaisminga tikėjimo (bet nebūtinai religinio) temos interpretacija.


Pasak U. Pilitauskaitės, daugybė kūrinių gimė priverstinio karantino akivaizdoje. Užsidarymas tarp keturių sienų, blogų naujienų transliacijos, nerimas dėl ateities, persmelkęs aplinką, menininkę panardino į savitą ritualinį kūrybinį procesą. Eksperimentai su akvarele davė įdomių rezultatų – popieriaus lakštai nusidažė raiškiomis spalvomis, o kompozicijų siužetinėse linijose išniro kaligrafiški, šokantys ir... besimeldžiantys veikėjai.


„Šis ciklas man buvo savotiškas išsilaisvinimas iš karantino. Iš tos niūrios, tamsios, nerimastingos atmosferos. Norėjosi nuskaidrinti kasdienybę spalvotu chaosu. Tiesa, spalvos konkrečių reikšmių neturi, tai daugiau estetinė išraiška. Tačiau, kai svarstau apie žmogaus vidines būsenas, įsivaizduoju jas kunkuliuojančias spalvomis. Nemaža dalis kūrinių yra apie šių būsenų dinamiką, taip pat vidinę maldą kaip vidinę kalbą, iki transo (gilių) būsenų. Viduje kunkuliuojame visi, o iš išorės atrodome panašūs žmonės,“ – teigia parodos autorė.


Kaligrafiški personažai gimė iš spalvinių eksperimentų


U. Pilitauskaitės kūriniuose personažai vienu metu tapatūs ir skirtingi. Vieni šoka aplink ugnį, lyg Afrikos gentyse, kiti pasinėrę į meditacinę vienumą, treti juda neapibrėžtoje erdvėje, tačiau visos figūros pavaldžios kontūrui, formai.


Menininkė Upė Pilitauskaitė

Skirtingo formato akvarelės lakštuose galima atpažinti vaikų menui būdingą supaprastinto pasaulio vaizdavimo estetiką, kuri pinasi su senosioms civilizacijoms būdinga daile, genčių ritualais bei humoristiniais pop kultūros elementais. Dominuoja grafiškos, plokštuminės, archaiškos žmonių, gyvūnų, fiktyvių veikėjų figūros. Nors menininkės beveidžiams veikėjams būdinga statiška ekspresija, iš polinkio kaligrafijai sukurtos raiškios kontūrinės linijos, vis tik piešiniuose nerasime nieko statiško. Visi veikėjai juda – šoka, skraido, kilnoja rankas, kojas, kviesdami lietų, saulę ar geresnes ateities dienas.


„Upė Pilitauskaitė – jauna menininkė, dar studijuojanti Vilniaus dailės akademijoje. Aš ją tiesiog „atradau“ dėl jos meniškos asmenybės charizmos ir ypač karantino laikotarpiu lyg fontanas išsiliejusio piešinių ciklo. Jis nustebino savitu stiliumi, ryškiu trafaretiškumo įspūdžiu; stebina ir tai, kad visi kontūriniai dariniai lieti laisvai ranka ir teptuku, pasitelkiant tik žaismingus spalvinius eksperimentus. Nors apie Upės kūrybines tendencijas bei estetinius tęstinumus dar per anksti kalbėti, vis dėlto nesudėtinga pastebėti joje glūdintį kūrybos potencialą. Džiaugiuosi, kad mūsų galerija taps Upės pirmojo debiuto vieta,“ – teigė parodos kuratorė Vilma Jankienė.


Parodos draugai – UAB „Rėmai plius“ ir metalo gaminių bendrovė „Atrast“.


Paroda „Būsenų kontūrai“ eksponuojama liepos 20 d. – rugpjūčio 2 d. Parodos atidarymo renginys liepos 23 d. 19 val. AP galerijoje (Polocko g. 10, Vilnius). Jo metu vyks pokalbis tarp meno kuratorės Vilmos Jankienės ir menininkės Upės Pilitauskaitės. Renginys nemokamas.


Įprastom dienom galerijos lankymo bilieto kaina 1 Eur,  vaikams ir jaunimui iki 25 m. nemokamai. Galerijos darbo laikas I-VI 11-20 val., VII 12-17 val.
Comments


bottom of page