top of page
Ieškoti

Eglė Bučienė parodoje pristato netikėtai panaudotus knygų fragmentus kolekcinio dizaino objektuose


Gruodžio 3 dieną atidaromoje parodoje pirmą kartą bus pristatoma menininkės, interjero dizainerės ir dekoratorės Eglės Bučienės skulptūrinė kūryba. Personalinėje parodos „Laimės žiburio link“ ekspozicijoje išskirtinis dėmesys skiriamas knygų puslapių lankstiniams kolekcinio dizaino objektuose. Tai naujausi menininkės kūriniai – skulptūriniai meno objektai, kuriuose persipina filosofinė mintis, menas, dizainas ir funkcija, o jungiamoji kūrinių gija – knygų fragmentai.

Eglės Bučienės vystomos unikalios skulptūrinės knygų transformacijos, žinomos kaip knygų skulptūros, jau buvo pristatytos Lietuvos Dizaino savaitės 2024’ dizainovacijų kontekste, o plačiau aprašytos 2023 metais kaip pagrindinė viešbučio ir restorano „Neringa”, Vilniuje, Kalėdinio dekoravimo projekto dalis bei tebėra ten eksponuojamos iki šiol.

 

Menininkė Eglė Bučienė šioje parodoje pagerbia knygą kaip plataus masto prasmingumą, unikaliai įkomponuodama jas į funkcionalių skulptūrų struktūras.

Savita kūrybine ekspresija autorė komunikuoja, kad knyga, jos atsiradimas – tai daugybės žmonių – rašytojų, menininkų, kalbininkų, leidėjų ir kt. – užrakintas laikas, kupinas pastangų, energijos ir šviesių paskatų. Tad nereikalingais laikomų leidinių transformacijos į estetinę formą – tai autorės reiškiama pagarba kūrėjams, išminčiai, žodžiui.

 

Suteikia knygai naują paskirtį dizaino formose

 

Naujai pristatomuose menininkės Eglės Bučienės kūriniuose dizaino kalba reiškiami filosofiniai pamąstymai, keliami kultūrinio, tautinio identiteto klausimai ir jų aktualumas šių dienų kontekste.

 

„Tapatybė – kilmė, šaknys, istorija, tradicijos, kalba – tai ne tik savęs identifikavimas, bet ir unikalumas bei išskirtinumas šių dienų globaliame pasaulyje. Kur informacijos gausa, progresas vis labiau niveliuoja skirtumus, apjungia tendencijas, požiūrius. Tačiau tuo pačiu ieško impulsų atsinaujinti dar neatrastuose pasauliuose arba išlikusiose egzotiškose etnokultūrose. Tad tapatybė ir tautinis identitetas yra kaip niekad svarbus ne tik išlikti, bet ir savitumu prisidėti prie pasaulio raidos. O noras jį išlaikyti natūralus tada, kai didžiuojiesi, kas esi,“ – sako E. Bučienė.

Tad menininkės kuriamos vizualios skulptūrų aliuzijos simboliškai siejasi su lietuviškos aplinkos elementais, literatūros klasikos kontekstu, tradicijomis. Ornamentiškai išlankstyti knygų puslapiai dekoro detalėse formuoja nostalgiją keliančius identiteto simbolius: koplytstulpius, verbas, gėlių darželius, kurie, pasitelkiant dizaino priemones, tampa funkciniais baldais, šviestuvais, veidrodžiais.

 

Kuriamas pasakojimas atpažįstamas, šiltas. Žvilgsniui slystant kūrinių plastiškomis formomis, stebėtojas patenka į kuriamą pasakojimą, čia keliami klausimai skatina susimąstyti apie kiekvieno iš mūsų indėlį, poziciją, pasirinkimus.

O knyga šiuose unikaliuose funkciniuose dizaino objektuose taip pat žymi gaires diskusijai apie tvarumo kontekstus asmeninėje aplinkoje bei knygos kaip fizinio daikto perteklių mūsų nuolat atsinaujinančioje visuomenėje ir archyviniame pavelde.

 

Kūryba jungiama su funkcionalumu

 

Dizainerės Eglės Bučienės kuriami išskirtiniai kolekcinio dizaino objektai – tarytum meną ir funkciją jungiantys tiltai, kur funkcija papildoma filosofine mintimi, o menas apibrėžiamas funkcine forma.Meno kūriniui įgyvendinti autorė pasitelkia meistrystę – ypatingą medžio, metalo, veidrodžių, taip pat ir knygų lankstinių preciziškai suderintą dermę.

Autorė apibendrina: „Objekto reiškiama mintis, kaip ir idėja, turi būti švari, aiškiai pateikta, o dizaino kalboje tai reiškia meistrystę – medžiagų apdirbimo išmanymą, kūrybiškumą ir kruopštų atlikimą“. Kūriniuose panaudotos medžiagos, dizaino sprendimai pagrindžia ir dar labiau sustiprina menininkės Eglės Bučienės kūriniuose keliamas mintis, o taip pat įspūdį apie šių darbų unikalumą.

Apie autorę

Eglė Bučienė yra interjero dizainerė ir dekoratorė, atmosferinių scenografijų kūrėja, menininkė, kūrybinių projektų autorė. Skandinavų/ švedų filologijos magistrė, grožinės literatūros kūrinių bendraautorė, redaktorė, sudarytoja, vertėja; kūrybinių leidinių, knygų leidimo projektų koordinatorė.

 

Paroda „Laimės žiburio link“ AP galerijoje bus eksponuojama iki gruodžio 15 dienos, 1-ajame galerijos aukšte. Lankymas nemokamas.

 

Comments


bottom of page