top of page
Ieškoti

Daivos Kairevičiūtės fotografijos paroda „Sirenos“

Lapkričio 7 d. 19 val. sostinės „AP galerijoje“ atidaroma Daivos Kairevičiūtės fotografijų paroda „Sirenos“. Paroda bus eksponuojama iki lapkričio 19 dienos.Parodoje „Sirenos“ fotomenininkė Daiva Kairevičiūtė pirmą kartą pristato trijų fotoserijų „Tarp dievų“ (2020), „Prie fasadų“ (2021) ir „Sirenos“ (2023) darbus. Sirenos – graikų mitologinės būtybės – vilioklės – pusiau moterys, pusiau paukščiai. Pasak D. Kairevičiūtės, parodoje „sirenos“ vilioja ne savo balsais, bet atvirumu ir laisve daryti, ką nori, net ir skraidyti. Moterų kūnai pasipriešina gravitacijai ir plastiškai tarsi šokio judesiais skraido privačiuose namų interjeruose ar viešose miesto erdvėse. „Sirenos“ deklaruoja savo nepriklausomybę, tarsi pasisavina, užvaldo tai, kas ilgai buvo siejama su vyriška galia, valdžia. Panašią intervenciją siūlo ir serija „Prie fasadų“ – spontaniškai režisuotų fotosesijų metu D. Kairevičiūtė moteris fotografuoja prie dažnai su patriarchalinėmis tradicijomis ar lyčių stereotipais susijusių pastatų, pavyzdžiui, Santuokų rūmų ar Vilniaus sporto rūmų.


Su klasikiniu paveldu kalbasi bei žaidžia ir serija „Tarp dievų“. Čia moterys šoka, stovi, flirtuoja su Nerijaus Kavaliausko gipsinėmis antikos figūromis, šmaikščiai bando atkartoti kanonines nuogų vyrų pozas. Nors moterų aktai yra atviri ir laisvi, juose nėra erotikos, vulgarumo – moteriškas fotografės žvilgsnis apsaugo juos nuo objektyvizavimo ir seksualizavimo.


D. Kairevičiūtė yra humanistinės fotografijos šalininkė, todėl žmogus, o ne nuotraukose matomas interjeras ar eksterjeras yra jos nuotraukų centras. Fotoaparatu ji užfiksuoja ne tik kūno paviršių – odą, plaukus, nagus, bet ir vidinį moters pasaulį – šviesą, jėgą, nepriklausomybę, stiprybę ir lengvumą. Realūs, tikri, neretušuoti moterų kūnai jungiasi su siurrealiomis, fantastinėmis situacijomis. Pirminis kadras fotomenininkei yra tik medžiaga tolesniam kūrybiniam procesui. D. Kairevičiūtė režisuoja-montuoja daugiasluoksnius, netikėtus ir prieštaringus pasakojimus, taip pat kaip ir jos vilioklės sirenos flirtuoja su antikinėmis figūromis ar istorijomis, žaidžia su alegorijomis. Paradoksalu, bet daugiasluoksniai pasakojimai kaip ir moterų kūnai nėra sunkūs bei kviečia kartu pakilti, skristi ir pamiršti žemiškus sunkumus, kasdienybę.


Daiva Kairevičiūtė (g. 1971) – grafikė, fotomenininkė. 1996 m. Vilniaus dailės akademijoje įgavo grafikos magistro laipsnį, yra Lietuvos dailininkų ir fotomenininkų sąjungų narė. Menininkė yra surengusi 18 autorinių grafikos ir fotografijos parodų, gavusi 5 kūrybos stipendijas. Fotografuoti pradėjo gavusi fotoaparatą dovanų. Iš pradžių juo fotografavusi tik savo grafikos darbus, ilgainiui ėmė su juo keliauti į „gatves“ ir dokumentuoti supančią aplinką ir žmones. Šiuo metu D. Kairevičiūtė dirba fotografe kultūros savaitraštyje „Literatūra ir menas“.Comments


bottom of page