top of page

Simon Karczmar I Paroda „Švytintys štetlai“

05-22, pr

|

Vilnius

Žydų kilmės dailininkas Simonas Karczmaras niekada negyveno Lietuvoje, tačiau viešnagės čia padarė svarią įtaką jo kūrybinei veiklai. Su jo darbų kolekcija nuo 2018 metų vis dažniau turi progą susipažinti ir Lietuvos meno mylėtojai.

Oficialus pristatymas gegužės 31 d. 18 val.
Renginys nemokamas
Simon Karczmar I Paroda „Švytintys štetlai“
Simon Karczmar I Paroda „Švytintys štetlai“

Laikas ir vieta

2023-05-22 11:00 – 2023-06-18 19:30

Vilnius, Užupio g. 24, Jono Meko skersvėjis, AP galerija

Apie renginį

Paroda „Švytintys štetlai“ eksponuojama gegužės 22 d. – birželio 18 d. „AP galerijoje“ (Užupio g. 24, Jono Meko skersvėjis, Vilnius). Įprastomis dienomis bilieto kaina 3 Eur, senjorams ir studentams 2 Eur, moksleiviams, ukrainiečiams, žmonėms su negalia ir žiniasklaidos atstovams įėjimas nemokamas.

Nepriklausomybės Lietuvoje atgavimas atvėrė galimybes ne tik mūsų menininkams pristatyti savo kūrybą plačiajam pasauliui, bet ir išeivių palikimui sugrįžti į Lietuvą. Tarp svarbių mūsų šalies istorijos kūrėjų yra tokių, kurie čia niekada negyveno, tačiau viešnagės Lietuvoje dėl vienokių ar kitokių priežasčių padarė svarią įtaką jų kūrybinei veiklai.

Vienas tokių autorių – žydų kilmės dailininkas Simonas Karczmaras (1903–1982), su kurio kolekcija nuo 2018 metų vis dažniau turi progą susipažinti ir Lietuvos meno mylėtojai.

S. Karczmaro meninė raiška kupina simbolizmo, abstrahuotų formų, modernizmo primityvistams būdingų elementų. Net jei realios istorijos ir veikėjai pridengti fiktyviu meniniu drabužiu, Karczmaro kūryba artima dokumentikai. „Turgaus vaizdai“, „Meilė, vestuvės ir vaiko gimimas“, „Jauno mėnulio laiminimas“, „Sinagoga“, begalės kitų Dieveniškių būties ir buities vaizdinių atsidūrė tapybos bei grafikos darbuose. O personažai ir siužetai persikėlė ir apsigyveno senojo Cfato skersgatviuose, turgaus aikštėse ir miestovaizdžiuose. S. Karczmaras nedalino savo kūrybos į etapus, lygiagrečiai vaizdavo savaip suvoktą štetlo sampratą Dieveniškių ir Cfato fone.

„Šviesa – vienas svarbiausių S. Karczmaro paveikslų elementų. Dieveniškių štetlo gyvenimas skendi jaukioje, gelsvai auksinėje šviesoje. Cfato,tarsi štetlo analogo Izraelyje, serijos darbuose kai kurie siužetai atsikartoja, kai kurie jų nauji, tačiau auksinį švytėjimą pakeičia išblyškęs, intensyvios Izraelio platumų šviesospaveiktas koloritas.“ – pasakoja parodos kuratorė Rūta Ostrovskaja.

Dailininkas Simonas Karczmaras – vienas tokių autorių, kurio ryšiai su Lietuva siejosi tik per vaikystės viešnages pas senelius Dieveniškėse, tačiau jo palikta meninė kolekcija praplečia mūsų šalies istorijos diskursą ir leidžia pažvelgti į gyvenimą, kuris vystėsi viename iš Lietuvos štetlų (žydų miestelyje). Menininkas gimė ir užaugo Varšuvoje, didžiąją dalį savo gyvenimo metų praleido Prancūzijoje ir Izraelyje, žiemoti vykdavo į Niujorką, todėl laikė save pasaulio piliečiu. Nors jaunystėje mokėsi meno mokyklose Varšuvoje ir garsiojoje Paryžiaus l’Ecole des Beaux Arts, jo kūrybinė veikla nutrūko prasidėjus Antrojo pasaulinio karo įvykiams, o atsinaujino tik antroje gyvenimo pusėje. Nuo 1959 metų S. Karczmaro tapyba, litografijos, medžio raižiniai pristatyti daugiau nei šimte parodų Kanadoje, JAV, Meksikoje, Izraelyje – Ramat Gano miesto muziejuje, Teodoro Herclio institute, Centro meno galerijoje, Murray and Greenfieldgalerijoje Niujorke, Klutznicko ekspozicinėje salėje Vašingtone ir t. t. Tačiau Lietuvoje šio menininko pavardė pradėjo skambėti tik 2018 metais, išpildžius S. Karczmaro ir jo žmonos Nadios valią, kad visa kūrinių kolekcija būtų perkelta į senelių tėviškę.

Bendrinti šį renginį

bottom of page