top of page

Parodos atidarymo renginys vasario 29 d. 16 val.

03-04, tr

|

AP Galerija

Paroda „Keliamieji metai“ eksponuojama 2020 m. vasario 29 d. – kovo 29 d. AP galerijoje (Polocko g. 10, Užupis). Atidarymo renginys – vasario 29 d., 16 val. Atidarymo renginys nemokamas, jo svečiai: menininkas Arvydas Pakalka, kolekcininkas Edmondas Kelmickas, AP galerijos vadovė Vilma Jankienė

Registration is Closed
See other events
Parodos atidarymo renginys vasario 29 d. 16 val.
Parodos atidarymo renginys vasario 29 d. 16 val.

Laikas ir vieta

2020-03-04 10:48

AP Galerija, AP Galerija, Polocko gatvė, Vilnius, Lithuania

Apie renginį

Arvydo Pakalkos kūrybinės veiklos statistika neabejotinai stebina: daugiau nei 250 grupinių, 30 personalinių parodų ir kuriamų žanrų įvairovė. Įvairūs įvertinimai ir nominacijos Lietuvos bei užsienio diskurse. Menininko kūryba pristatyta mažiausiai 18-likoje šalių skirtinguose pasaulio žemynuose, o jo meno darbų yra įsigiję virš 30 viešų ir privačių kolekcininkų.

Vasario 29 d. „AP galerija“ sostinės Užupyje kvies žiūrovus į Arvydo Pakalkos grafikos kūrinių panoramą, sukurtą 1994-2009 m. laikotarpiu, solidžioje parodoje „Keliamieji metai“. 

Debiutas su garsiąja 9-ojo dešimtmečio karta

Arvydas Pakalka (1957) – vienas žinomiausių šiandien kuriančių grafikos ir tapybos autorių, debiutavusių su garsiąja 9-ojo dešimtmečio menininkų karta (Ramūnu Čeponiu, Algiu Skačkausku, Audrone Petrašiūnaite, Šarūnu Sauka, Nomeda Saukiene ir kt.). Ši karta ryžtingai leidosi iš tyliojo modernizmo į drąsėjančią, nonkonformistinę meninę kalbą, jungiančią Vakarų estetikos tendencijas su esamomis geopolitinėmis patirtimis, lietuviškai meno raiškai būdingu regioniniu individualumu. 

Stiprią įtaką menininko kūrybinei pasaulėjautai ir plastinei išraiškai padarė ne tik revoliucinės valstybės nuotaikos, kūrimas besikeičiančių santvarkų akivaizdoje, bet ir mokslai pas lietuviško modernizmo klasikus – A. Stasiulevičių, V. Kisarauską, V. Gečą, V. Antanavičių, L. Katiną ir kitus. 

„Danutė Zovienė viename iš savo tekstų mane pavadino paskutiniu romantiku. Matyt, tam tikra prasme ji neklydo, nes kai kurios temos, kurios atsiveria ir parodoje „Keliamieji metai“, atkeliauja intuityviai – sena architektūra, miesto motyvai, laikinumą atspindintys aptrupėję sienų fragmentai. Galu gale, tą nostalgiją praeičiai lėmė ir gyvenimas už geležinės uždangos. Grafika mane sudomino dėl platesnių saviraiškos galimybių. Tais laikais grafikoje galėjau laisviau eksperimentuoti su forma, stilistika, nes vien pati meninė kryptis turi tam tikro primityvizmo, neužbaigtumo,“ – pasakojo parodos autorius. 

Keliamaisiais metais pristatomoje parodoje – kolekciniai kūriniai

Keliamųjų metų simbolika neatsitiktina. Ne vien dėl to, kad parodos atidarymas vyks simbolišką vasario 29 d., pasirodančią kas ketverius metus, bet dar ir todėl, kad ketverių metų gimtadienį švenčianti galerija pristato įvairialypę, beveik nerodytą, skirtingais laikotarpiais sukurtą A. Pakalkos grafiką iš meno kolekcininko Edmondo Kelmicko archyvo. 

Ekspozicijoje pristatomi darbai atspindi 1994-2009 metus, juos vienija reprezentatyvi ir autonomiška A. Pakalkos estetika, jo grafikos lakštams būdinga raižinių įvairovė ir nemažas dydis. Vaizdais kuriamas meditatyvus jausminės švaros pojūtis. Minimalizmas, išreikštas linijų ir vos kelių spalvų dėmėmis, arba atvirkščiai, tik linija, pulsuojanti ant itin ryškaus popieriaus, kūriniams priduoda subtilumo. „Keliamųjų metų“ parodoje A. Pakalkos kūriniai pasakoja poetiniais urbanistiniais vaizdais, augaliniais motyvais, geometrizuotomis figūromis, kartais primena vitražus ar rytietiškas mozaikas. 

„Grafikos darbuose sąmoningai palieku tam tikrą neužbaigtumą, „nešvarų“ paviršių. Man regis, tai suteikia grafikos kūriniui žavesio. Per netobulybę bandau išgauti gyvastingumą. Kaip ir žmogaus kūnas mūsų akiai nebūtų gražus, jeigu būtų tobulai simetriškas. Visada egzistuoja maža paklaida. Man atrodo, kad tai – būtina sąlyga, kad grafikoje pulsuotų gyvybė,“ – teigė menininkas.

Prestižiniai įvertinimai ir tarptautinis pripažinimas

Arvydas Pakalka gimė 1957 m. Vilniuje. 1981 m. įgijo tapybos specialybę Valstybiniame Dailės institute. Nuo 1984 m. tapo LDS narys. Dailininko kūryba pristatyta Italijoje, Prancūzijoje, JAV, Argentinoje, Kanadoje, Japonijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Latvijoje, Estijoje, Švedijoje, Suomijoje, Ukrainoje, Turkijoje, Rusijoje, Rumunijoje, Bulgarijoje, Belgijoje, Jugoslavijoje ir kt. šalyse. 

Menininkas buvo įvertintas įvairiomis stipendijomis ir apdovanojimais, tame tarpe – 2001 m. nominacija Carbunari’01 Rumunijoje, 2001 m. Pawel Steller vardo diplomas ir medalis Tarptautinėje medžio raižinių ir lino atspaudų apžvalgoje, Lenkijoje, 1995 m. II vietos premija Vokietijos simpoziume „Fränkische Strasse der Skulpturen Symposion 95“ ir kt. 

A. Pakalkos darbų yra įsigiję solidūs Lietuvos bei tarptautiniai muziejai, privatūs kolekcininkai, tarp jų bene garsiausi – Wulf & Maria von Moltke Berlyne (Vokietija) ir Niujorke (JAV); Gen. Jose de San Martin Vaizduojamosios Dailės muziejus, Buenos Airėse (Argentina); KIWA dailės kolekcija Kiote (Japonija), EASL Ženevoje (Šveicarija); Maskvos parodų direkcija (Rusija), Lietuvos dailės muziejus, M.K. Čiurlionio dailės muziejus, AB „Lietuvos dujos“, AB „Klaipėdos nafta“, LR Vyriausybės rūmai, Edmondas Kelmickas ir kt. 

Paroda „Keliamieji metai“ eksponuojama 2020 m. vasario 29 d. – kovo 29 d. AP galerijoje (Polocko g. 10, Užupis). Atidarymo renginys – vasario 29 d., 16 val. Atidarymo renginys nemokamas, jo svečiai: menininkas Arvydas Pakalka, kolekcininkas Edmondas Kelmickas, AP galerijos vadovė ir kuratorė Vilma Jankienė. Įprasta galerijos lankymo bilieto kaina 1 Eur, vaikams ir jaunimui iki 25 m. nemokamai.

Teksto autorė menotyrininkė Kamilė Pirštelytė

Bendrinti šį renginį

bottom of page