top of page

LITUANICA (olfaktorinis priminimas) I Kultūros naktis 2023

06-16, pn

|

Vilnius

FUM ART mobili olfaktorinio ir vizualinio meno galerija kviečia prisiminti Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio istoriją per uoslės pojūtį. Sudėtingą olfaktorinę kompoziciją sukūrė kvapų menininkas Aistis Mickevičius.

Birželio 16 d. 20-22 val.
Įėjimas nemokamas
LITUANICA (olfaktorinis priminimas) I Kultūros naktis 2023
LITUANICA (olfaktorinis priminimas) I Kultūros naktis 2023

Laikas ir vieta

2023-06-16 20:00 – 22:00

Vilnius, Užupio g. 24, Jono Meko skersvėjis, AP galerija

Apie renginį

Iėjimas nemokamas.

Išeivijos lietuvių Stepono Dariaus ir Stasio Girėno valdomas eksperimentinis lėktuvas, pavadintas LITUANICA (liet. LIETUVYBĖ), 1933 m. sėkmingai pakilo iš Niujorko Floydo Bennetto oro uosto Jungtinėse Amerikos Valstijose, perskrido Atlanto vandenyną ir neaiškiomis aplinkybėmis sudužo, iki galutinio tikslo (Kauno) belikus vos dešimtadaliui kelio. Šiemet vasarą sukanka lygiai 90 metų nuo pilotų ir Lietuvos vardus išgarsinusio skrydžio, pasibaigusio tragedija.

Žinią apie LITUANICOS skrydį po visą pasaulį greit išplatino telegramų agentūros. Tą pačią dieną tai sužinojo ir Lietuva. Liepos 16 d. vakare uždegti Kauno radijo stoties stiebų žibintai, ore patruliavo karo aviacijos lėktuvas, susirinkusi apie 25 000 žmonių minia Aleksoto oro uoste laukė pasirodysiančių lakūnų. Į Kauną lėktuvas turėjo atskristi apie 2–3 valandą nakties. Liepos 17 d. LITUANICA nepasirodė, paryčiui žmonės pradėjo skirstytis. Netrukus pasklido tragiškos naujienos, kad lėktuvas nukrito ir sudužo Vokietijos teritorijoje – galimai dėl blogo oro.

Pasaulinėje aviacijos istorijoje S. Dariaus ir S. Girėno skrydis reikšmingas tuo, kad nenusileidęs jų valdomas nedidelis lėktuvas išbuvo ore 37 val. 12 min., nuskridęs (iki katastrofos vietos) 6411 kilometrų. Tai buvo antrasis tuo metu skrydžio be nusileidimo rezultatas pasaulyje! Šiuo skrydžiu buvo atvertas kelias oro paštui tarp Amerikos ir Europos žemynų.

FUM ART mobili olfaktorinio ir vizualinio meno galerija kviečia prisiminti šio skrydžio istoriją per uoslės pojūtį. Sudėtingą olfaktorinę kompoziciją sukūrė kvapų menininkas Aistis Mickevičius (FUMparFUM creative studio, Vilnius). Grafinis dizainas – Dovilės Džervutės. Video – Povilo Laurinkaus.

„Google“ žemėlapiai buvo užblokuoti dėl jūsų „Analytics“ ir funkcinių slapukų nustatymų.

Bendrinti šį renginį

©2019 by AP Galerija. Proudly created with Wix.com

bottom of page